Z Sofii do Burgas przez dolinę róż cz. 4

SLIWEN (88 tys. mieszkańców) leży na tle bukowych lasów, zielonych hal pokrywających stoki Starej Płaniny. Miasto znane było już w okresie panowania Rzymian. Za czasów okupacji Turków istniała tutaj silna twierdza.
Sliwen jest centrum przemysłu wełnianego. W okolicach sady i plantacje winorośli. Polacy wybudowali w tym mieście zakłady materiałów ogniotrwałych. Pierwsza fabryka w Bułgarii powstała właśnie w Sliwen, w 1834 r. W centrum miasta pomnik Chadżi Dimitra, stare drewniane domy bułgarskie, zdobione przez snycerzy. W dawnym więzieniu mieści się obecnie muzeum.
Blisko miasta godne zwiedzenia malownicze „Sinite skali" (błękitne skały). Wiele domów wypoczynkowych, kemping „Aglika" 12 km od miasta, w kierunku do Burgas.
28 km na płd.-wsch. od Sliwen leży JAMBOŁ (75 tys. mieszkańców) ważny węzeł komunikacyjny, ośrodek przemysłu spożywczego, tytoniowego, włókienniczego, chemicznego (włókna sztuczne).
56 km na pn.-wsch. od Sliwen, w górach Stara Płanina znajduje się KOTEŁ (8,5 tys. mieszkańców), w którym urodził się wybitny przywódca Georgi Sawa Rakowski. Miasto zachowało oryginalną architekturę z okresu Odrodzenia Bułgarskiego.
Około 17 km na południe od Koteł leży ŻERAWNA — miasteczko, którego początki sięgają XIV wieku, o oryginalnej zabudowie architektonicznej, położone wśród bujnej zieleni. Domy z wysuniętymi dachami, mury z kamienia, kopulaste strzechy. Ciężkie wrota, słupy, drzwi, okna, szafy i skrzynie ciekawie rzeźbione.
Warto zwiedzić dom Sawy Fiłaretowa z szerokim tarasem, z cennymi dziełami snycerskimi. W miasteczku urodził się pisarz Jordan Jowkow (1880-1937); w jego domu mieści się małe muzeum (również eksponaty etnograficzne).
Z miasteczka Koteł przez Gradec i Awramow (39 km) do głównej trasy i dalej 29 km do KARNOBAT (22 tys. mieszkańców), gdzie znajduje się znany instytut naukowy rolnictwa, zakłady naprawcze maszyn rolniczych, węzeł komunikacyjny, ośrodek rolniczy. W rejonie tym hoduje się specjalną rasę owiec o doskonałej wełnie. 20 km dalej na wschód miasto AJTOS (20 tys. mieszkańców) — dawniej twierdza — dzisiaj centrum rolnictwa, węzeł komunikacyjny, wytwórnia win, źródła mineralne leczące choroby układu pokarmowego. Stąd już tylko 29 km do Burgas, na wybrzeżu Morza Czarnego.

Pozostałe artykuły:

Nasi Partnerzy

Galeria