Wybrzeże Czarnomorskie

Wody Morza Czarnego są, bardzo ciepłe (średnia temp. 21,4°C), czyste, bardziej słone niż wody Bałtyku. Dno niemal wszędzie piaszczyste, płytkie przy brzegu. Nie ma przypływów i odpływów. Plaże o miałkim piasku, szerokie do 200 m, ciągną się od granicy z Rumunią (Durankułak), ze skalistą broszą półwyspu Kaliakra, białymi skałami Bałcziku, przez nowoczesne kurorty, przeskakują malownicze ujścia rzek Kamczija, Chadżijska reka, Ropotamo, Weleka, aż do Razowa — miejscowości na granicy z Turcją.
Zalesione wyżyny, miejscami skaliste, łagodnie schodzące ku morzu i ciągnące się wzdłuż wybrzeża, tworzą naturalną osłonę przed północno-zachodnimi wiatrami. W rejonie Warna - Złote Piaski osłonę taką stanowi Frangensko Płato, na północ od Słonecznego Brzegu — Kamczijska i Eminska Płanina.
Doskonałe warunki wypoczynku. Architektura ośrodków wypoczynkowych wzbudza podziw oryginalnością rozplanowania, wkomponowania w zieleń, funkcjonalnością, wygodną siecią ciągów pieszych, dróg dojazdowych, bogatą siecią punktów usługowych. Ponad 200 wygodnych, nowoczesnych hoteli, z 65 tys. miejsc noclegowych, ponad 60 kempingów, wiele moteli, setki restauracji, barów, lokali rozrywkowych, coraz lepiej wyszkolona kadra specjalistów, bardzo dobre szosy, gościnni gospodarze. Zachęcać do wypoczynku na Bułgarskiej Riwierze nie trzeba.
DURANKUŁAK — przejście z Rumunii na trasie E-95, punkt wymiany pieniędzy, kemping „Kosmos" 4 km na wschód i „Karwuna" we wsi Krapec, 13 km na płd-wschód od Durankułak. W odległości 19 km na południe osiedle Szabla z kempingiem „Dobrudża" w pobliżu plaży. 18 km dalej KAWARNA (10 tys. mieszkańców), kiedyś rzymska kolonia, dzisiaj miejscowość wypoczynkowa, obok której wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny. Kemping „Morska Zwiezda" na południe od Kawarny, nad zalewem; kasyno „Czajka" nad brzegiem morza.
RUSAŁKA — wypoczynkowy ośrodek wakacyjny (głównie bungalowy), położony w malowniczej zatoce Tauk Liman, 2,5 km na północ od przylądka Kaliakra. Brzegi tarasowate, plaża, małe zatoki, dogodne warunki dla płetwonurków, boiska sportowe, teatr letni, przystań żeglarska, kemping.
KALIAKRA — przylądek ok. 12 km od Kawarny. Skalisty, urwisty brzeg (wys. ok. 70 m) wrzyna się prawie 2 km w morze. Na cyplu latarnia morska licząca ponad 100 lat. Niekiedy można tu spotkać wygrzewające się na skałach foki. W skałach pieczary i groty. W kilku z nich urządzono restauracje. Kiedyś była tutaj twierdza grecka, następnie rzymska, wreszcie turecka. U wybrzeży Kaliakry admirał rosyjski Fiodor Uszakow rozgromił w 1791 r. flotę turecką. Interesujące muzeum: eksponaty kultury Traków, Rzymian, Słowian. Na północ od przylądka malowniczy wąwóz z jaskiniami. Można tam przenocować (oczywiście w śpiworze). Przy drodze do Kawarny kurhany trackie.

Tagi: Hotele nad morzem, Noclegi nad morzem, Hotel nad morzem

Pozostałe artykuły: