Między Dunajem a Starą Płaniną

RUSE (170 tys. mieszkańców) — miasto nad Dunajem w pobliżu granicy Bułgarii i Rumunii. Oba kraje łączy okazały, dwupoziomowy Most Przyjaźni, jeden z największych mostów w Europie; ma on 2224 m długości, a zbudowany został w 1953-4 r. Z miasta do mostu 7 km w kierunku wschodnim. Rusa to duży międzynarodowy węzeł komunikacyjny, najważniejszy port rzeczny na Dunaju, port lotniczy, ośrodek przemysłu i handlu. Produkuje się tu traktory, maszyny rolnicze (największy kombinat w Bułgarii), lokomotywy spalinowe, wagony kolejowe (eksportowane do wielu krajów). W stoczni rzecznej buduje się tankowce o wyporności do 5 tys. ton i remontuje statki żeglugi śródlądowej.
Przed wiekami osiedle trackie, za czasów rzymskich port Sexaginta Prista. Później twierdza turecka, ważny punkt strategiczny i ośrodek handlowy. W 1811 r. twierdzę tę zdobył sławny generał rosyjski Michaił Kutuzow. W 1864-66 r. zbudowano linię kolejową do Warny, pierwszą w tej części Europy.
Z interesujących zabytków należy wymienić posąg Wolności i liczne domy w stylu późnego baroku.
Zapraszamy też do muzeum „Baba Tonka" (liczne eksponaty z okresu Bułgarskiego Odrodzenia), Muzeum Ruchu Rewolucyjnego, Muzeum Archeologicznego, Muzeum Przyrodniczego.
Kempingi: „Kładeneca" — we wsi Byzyn 30 km od Ruse przy szosie do Warny, „Lipnik" — 12 km na południowy wschód od miasta, „Ribarska koliba" — w granicach miasta, nad Dunajem.
W pobliżu miasta leży wieś Czernowo z ruinami XIII-wiecznego grodu.
Koło wioski Iwanowo — ok. 20 km na południe od Ruse — nad rzeką Rusenski Łom, warto zwiedzić wykute w skałach cerkiewki, kapliczki, cele, zobaczyć ślady cennych malowideł ściennych z XIII-XIV w. oraz jaskinie Orłowo gnezdo.
Jadąc z Ruse brzegiem Dunaju na wschód mijamy miasto TUTRA­KAN (59 km) — największe centrum rybołówstwa nad Dunajem. W okolicy miasta zbudowano urządzenia nawadniające wodą z Dunaju (kanały długości ok. 1,5 tys. km) ponad 20 tys. ha ziemi uprawnej. Dalej na wschód mijamy JEZIORO SREBYRNA, gdzie znajduje się rezerwat unikalnego ptactwa wodnego, m. in. różowo-białych, kędzie­rzawych pelikanów.

Tagi: Urlop, Urlopy wypoczynkowe, Urlop nad morzem

Pozostałe artykuły: