Szlakami południowej Bułgarii

Atrakcyjne, ciekawe trasy, prowadzą przez zróżnicowane krajobrazowo regiony, pełne historycznych pamiątek stare miasta, przez nowe, wielkie ośrodki przemysłowe, położone nad licznymi zaporami i sztucznymi zbiornikami wody, wiodą wreszcie pięknymi szosami wśród majestatycznych gór. Z Sofii proponujemy trasę biegnącą do Aten.
Po 24 km warto zboczyć 7 km na zachód. Tu, nad rzeką Strumą leży PERNIK (80 tys. mieszkańców). Miasto znane już w IX w., sto lat później przekształcone w twierdzę, która przetrwała wiele stuleci. Znajdują się tutaj bogate pokłady węgla brunatnego, wielka elektrociepłownia, huta żelaza i stali, fabryka maszyn, huta szkła, zakłady produkujące ceramikę.
RADOMIR (ok. 10 tys. mieszkańców), 12 km od Parnika. W tej miejscowości pod koniec I wojny światowej wybuchło wielkie powstanie żołnierzy przeciwko władzy carskiej. W wiosce Kowaczewci (kilkanaście km na zachód) urodził się w 1882 r. wielki przywódca ruchu robotniczego Georgi Dimitrow. 28 km na południe od Radomiru miejscowość Bobow Doł, w której zbudowano, przy znacznym udziale Polaków i polskim wyposażeniu (70% urządzeń) wielką elektrownię (630 MW) o wysokim stopniu automatyzacji produkcji.
STANKE DIMITROW (40 tys. mieszkańców), leży na ważnym szlaku komunikacyjnym, z którego korzystali jeszcze Rzymianie. Obecnie jest to centrum uprawy tytoniu i przemysłowej jego obróbki, uprawa winorośli, sady owocowe. Rozwinięty przemysł chemiczny (farmaceutyki), przetwórczy, tkalnie dywanów, fabryki mebli. Miastu nadano nazwę ku czci bułgarskiego komunisty — Stanke Dimitrowa- Marka ur. w 1899 r. W latach 1936-37 był sekretarzem KC BPK; w czasie II wojny światowej pracował w tajnej radiostacji „Christo Botew".
W kierunku zachodnim 41 km do uzdrowiska Kiustendił, na 27 kilometrze, w wiosce Nevvestino jest most z 1469/70 roku, zbudowany za panowania sułtana Mahmuda II.

Tagi: Chorwacja wczasy, wczasy dla rodzin z dziećmi, wczasy odchudzające w górach

Pozostałe artykuły: