W góry...

Masywy gór ze śnieżnymi czapami szczytów, szmaragdowymi okami licznych górskich jezior, zielonymi lasami, urzekają latem i zimą. Ich piękno poznał i sławił Owidiusz, Wergiliusz; Horacy.
RIŁA — zwarty masyw o długości 70 km i szerokości 40 km, najwyższa partia gór na Bałkanach. Zbocza pokryte gęstym, iglastym lasem, polany i hale z pasącymi się na nich owcami, liczne jeziora polodowcowe, głębokie doliny rzek: Maricy, Iskyru i Mesty, Błagojewskiej Bistricy, ponad 150 jezior o kryształowo czystej wodzie. Ok. 100 szczytów granitowych sięga powyżej 2000 m n.p.m. Kilkanaście nawet powyżej 2700 m., m.in. Musała (2925 m), Dimitrow (2902 m), Maljowica (2729 m), Czarna Poljana (2716 m), Goljam Skakawec (2706 m). Mimo znacznej wysokości szczyty te są stosunkowo łatwo dostępne.
Najbardziej popularna trasa z Sofii w góry Biły wiedzie przez Panczarewo i dalej wzdłuż przełomu rzeki Iskyr, obok wielkiego zbiornika wodnego. W odległości 61 km od stolicy leży SAMOKOW (25 tys. mieszkańców), gdzie zachowały się w cerkwi Bogorodicy piękne, oryginalne rzeźby w drewnie, stare malarstwo ścienne, ikony — dzieło mistrzów szkoły samokowskiej. Tutaj tworzył znany malarz tej szkoły, Zacharij Zograf. W ciekawym meczecie Bajrakli Dżamija — obecnie muzeum. W czasie niewoli tureckiej wyrabiano w miejscowych kuźniach broń.
Punktem wypadowym w góry jest najczęściej BOROWEC (10 km od Samokowa) położony 1300 m n.p.m. na północnych stokach wśród lasów sosnowych i jodłowych, osłonięty od wiatrów. Ten wysokogórski kurort jest niezwykle popularny latem i zimą — śnieg leży tutaj 100 dni w roku. Dobrze przygotowane trasy zjazdowe (3100 m przy 860 m różnicy wzniesień oraz 2400 m i 450 m), trasy slalomowe, skocznie (60 i 90 m), trasy dla młodzieży i początkujących, wyciągi krzesełkowe, orczykowe. Dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętu sportowego. Do dyspozycji turystów liczne schroniska.
Z Borowca prowadzi w góry 30 szlaków, w 4 godz. dojść można do schroniska "Musała" (200 miejsc), leżącego nad jeziorami górskimi (2389 m); w 2 godz. można osiągnąć szczyt Musała (2925 m), najwyższy na Półwyspie Bałkańskim.
Ze schroniska pod Musałą po godzinie marszu zdobyć można szczyt Ateko; do Ledeno ezero (zamarznięte jezioro) 2709 m n.p.m., wycieczka trwa około 1 godziny.
Alpiniści najczęściej wspinają się na szczyty: Maljowica, Orłowec, Zlija zyb, Eleni wrych. Dojść do nich można ze schroniska-kompleksu „Maljowica" (dojazd drogą z Samokowa i Gowedarci), położonego na wys. 1750 m n.p.m., posiadającego ok. 170 miejsc. W kompleksie tym czynna szkoła przewodników górskich, instruktorów narciarstwa i alpinistyki.
Wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych prowadzi w góry Riła także z uzdrowiska Saparewa Banja: m.in. do schroniska „Skakawica", położonego na wys. 1860 m n.p.m. — największego i najlepiej zagospodarowanego, do pięknych jezior — „Sedemte ezera" i do schroniska o tej samej nazwie — na wysokości 2200 m n.p.m.
Bazami wypadowymi w góry mogą być także Sławowa, Semkowo, Borys Chadżisotirow z południa; Czaira, Sestrimo, Kostenec na wschodzie; Raduił na północy oraz Rilski klasztor i Bistrica na zachodzie.
Gradewska reka i Elowica oraz przełęcz Pradal stanowią granicę między lezącym na północy masywem Riły i na południu Pirinem. Przełęcz na wys. 1140 m n.p.m.

Tagi: wczasy zdrowotne, Wczasy w Bułgarii, Wczasy w Chorwacji

Pozostałe artykuły:

Nasi Partnerzy

Galeria