Uzdrowiska

Słynne ośrodki lecznicze Bułgarii udostępniono w ostatnich latach znacznie szerzej turystom zagranicznym. Z bardziej znanych 540 źródeł mineralnych, o naukowo rozpoznanych właściwościach leczniczych, ponad 100 wykorzystuje się w sposób racjonalny. Liczne z nich znane już były nawet 2,5 tys. lat temu. Wspomina o nich Hipokrates i Asklepios. Aktualnie rozbudowuje się m.in. takie uzdrowiska jak Welingrad, Kiustendił, Hisar, Bankja, Momin Prochod, Sandanski.
Temperatura źródeł mineralnych w Bułgarii jest w zasadzie stała, co pozwala na stosowanie kuracji przez cały rok. Skład chemiczny wód jest bardzo zróżnicowany. Stosuje się w bułgarskich uzdrowiskach kompleksową terapię, obejmującą zabiegi balneologiczne, fizykoterapię, kurację ruchem, gimnastykę leczniczą, kurację dietetyczną, dietę owocową i wiele innych nowoczesnych, skutecznych metod leczenia.
PAWEŁ BANJA — 4 km w prawo od szosy z Sofii do Burgas — 18 km przed Kazanłykiem. Dwa źródła lecznicze o temperaturze 48 i 54°C wykorzystywane są do leczenia schorzeń serca i układu krążenia, organów płciowych i innych dolegliwości.
HISAR (dawniej Augusta) — uzdrowisko znane już w III-IV w. n.e. 42 km na północ od Płowdiwu — 1 godz. jazdy pociągiem, na południowych zboczach Starej Płaniny, o klimacie kontynentalnym. Ślady osadnictwa datuje się tu nawet z okresu neolitu. Kiedyś była to twierdza o obszarze 35 ha opasana murem obronnym (dł. 2315 m, wys. do 12 m i szer. ok. 3 m). Oglądać można pozostałości umocnień — bramę zachodnią, południową — Kamili, także stary meczet, cerkiew.
Prowadzone wykopaliska odsłoniły obiekty sakralne, amfiteatr, grobowiec z freskami, liczne cenne mozaiki, monety rzymskie itp.
Dwadzieścia źródeł daje na minutę 4 tys. l wody o temperaturze 36°-51°C. Są to źródła alkaliczne, słabo zmineralizowane, hypotoniczne, hydrowęglanowo-sodowe, fluorowe i radioaktywne. W Hisar leczy się choroby dróg moczowych, wątroby i dróg żółciowych, układu pokarmowego, choroby reumatyczne, stosuje się zabiegi pooperacyjne chorób nerek i in. Uzdrowisko posiada 2 tys. miejsc sanatoryjnych i 3 tys. łóżek w 580 kwaterach prywatnych. Czynne jest przez cały rok. Nowoczesna aparatura diagnostyczna, urządzenia terapeutyczne, basen (50 m długości) z wodą mineralną.

Tagi: Uzdrowiska, Tanie uzdrowiska

Pozostałe artykuły:

Nasi Partnerzy

Galeria