W góry... cz. 3

Inne ciekawe trasy: z Razłogu do Betałowo (8 km), dalej do Warnicite i do Schroniska „P.K. Jaworow" — 4 godz. drogi —położonego na wysokości 1740 m n.p.m., obok kilkusetletnie świerki. Ze schroniska 50 min. do Polany Jaworowa i dalej w kierunku wspaniałego rezerwatu Bajowa Dupka 80 min. Z tego schroniska stosunkowo łatwa trasa na szczyt Rozłozski suchodoł oraz niezwykle trudna do schroniska „Wichren", albo inna w dolinę Biała raka. W dolinie pod szczytem Kuteło w sierpniu leży śnieg, korzystają oczywiście z tego narciarze.
Trzeba koniecznie skorzystać z okazji i dotrzeć do najwyżej położonego jeziorka na Bałkanach, na wys. 2710 m n.p.m., jednego z dwóch Poleżanskich jezior. Drugie znajduje się na wysokości 2462 m. Jeziorka te leżą u podnóża szczytu Poleżan (2851 m).
Z Bansko do Dobriniszte tylko 6 km, znajdują się tu źródła mineralne, biorą początek szlaki turystyczne. W 1941 r. w tej okolicy utworzony został pierwszy bułgarski oddział partyzancki.
A w Simitli (17 km od Błagojewgradu) odbywa się co roku atrakcyjny festiwal folklorystyczny „Pirin śpiewa". Ludowe pieśni, stare obrzędy, barwne stroje spotkacie w całym Pirinie.
RODOPY — tutaj jeszcze śpiewa Orfeusz tęskniąc do Eurydyki... zapewniają romantycy. Opiewali je Wergiliusz, Horacy, zachwycają się nimi współcześni. Rozległy masyw górski długości 150 km, szerokości ok. 100 km poprzecinany licznymi dolinami rzek, rozciąga się pomiędzy doliną środkowej Mesty na zachodzie, doliną Maricy na wschodzie, od północy sięga do Niziny Trackiej oraz z południa do Niziny Nadegejskiej. Piękne lasy dębowe rosną do 1200 m n.p.m., bukowe do 1800 m n.p.m., a sosnowe nawet do 2200 m n.p.m. Upiększają krajobraz malownicze, rozległe polany typu alpejskiego. Najwyższy szczyt Rodopów to Goljam Perelik (2191 m). Inne najwyższe: Goljam Sjutkja — 2186 m, Goljam Sneżnik — 2188 m, Goljam Persenk —2091 m, Bataszki Sneżnik — 2082 m n.p.m.

Tagi: wczasy dla seniora nad morzem, wczasy rehabilitacyjne, wczasy rehabilitacyjne nad morzem tanio

Nasi Partnerzy

Galeria