W góry... cz. 5

STARA PŁANINA (Bałkan) — ciągnie się od granicy z Serbią, od rzeki Timok po przylądek Emine — na wschód od Nesebyru — łącznie ponad 550 km . Jego szerokość wynosi od 20 do 80 km. Rzeki mające swe źródła w Starej Płaninie prowadzą wody do Dunaju, Morza Czarnego oraz Morza Egejskiego. Na wielu rzekach zbudowano zapory i hydroelektrownie. Najwyższa partia tych gór to Kołferska Płanina, w której górują trzy szczyty: Botew — najwyższy — 2376 m n.p.m., Trigław 2276 m, oraz Kupena — 2169 m; trzeci co do wysokości Weżen — 2198 m, znajduje się na północ od miasteczka Klisura.
Stoki północne opadają łagodnie, południowe są trudniej dostępne. Pokrywają je gęste lasy bukowe, szczyty są kopulaste. Przez 15 przełęczy i przełomów w głównym łańcuchu przechodzą 3 linie kolejowe i 8 dróg kołowych. Do najbardziej uczęszczanych należą przełęcze: Petrochanski — 1444 m n.p.m. — na trasie z Sofii do Michałowgradu; — Czureszki prochod (inaczej zwany Witinja) — 960 m n.p.m., 20 km przed Botewgradem; Zlatiszki prochod — ze Zlaticy do Etropole, Trojanski - na drodze ze Stoletowo do Trojan oraz Szipczen­ski — malownicza trasa z Kazanłyku do Gabrowa.
Główny grzbiet Starej Płaniny rozcina tylko jedna rzeka — Iskyr, która tworzy kanion, przypominający przełom Dunajca w Pieninach.
Turyści wędrują najczęściej granią Starej Płaniny, zatrzymując się w jednym z trzydziestu schronisk. Bazami wypadowymi w góry są przeważnie: Przełęcz Szipka, Botewgrad, Ribarica, Trajan i inne miejscowości podgórskie.
Z Ribaricy rozpoczyna się szlak na szczyt Weżen i do schroniska o tej samej nazwie oraz do drugiego — „Benkowski". W pobliskiej wsi Głożene zbudowany wśród skał Głożenski monaster. Koło Tetewen, w dolinie rzeki Beli Wit podziwiać możemy najgłębszą jaskinię „Bezdyn­na", a także wspaniałą w kolorach jaskinię „Gradesznicka".
Góry Bałkanu opiewane są w legendach, pieśniach. Dawały schronienie zarówno partyzantom walczącym z tureckim okupantem, jak i podczas II wojny światowej, oddziałom antyfaszystowskiego ruchu oporu.
SREDNA GORA — pasmo górskie równoległe do Bałkanu Środkowego, ciągnące się od Sofii po miasto Jamboł. Najwyższy szczyt Bogdan mierzy 1604 m n.p.m., znajduje się na południe od Klisury. Góry porośnięte bukowymi i dębowymi lasami.

Tagi: wczasy morze, wczasy nad morzem z dziećmi, wczasy blisko morza

Nasi Partnerzy

Galeria