Wybrzeże Czarnomorskie cz. 2

TUZŁATA — znane uzdrowisko w odległości 4 km od Bałcziku, w pobliżu dwóch jezior. Miejscowy szlam posiada silne właściwości lecznicze, znaczną radioaktywność i jest eksportowany do wielu krajów. W kurorcie leczy się choroby układu ruchu, układu nerwowego, choroby kobiece, choroby skórne, reumatyczne. Znajduje się tu kemping „Tuzłata".
BAŁCZIK (10 tys. mieszkańców), dawna osada grecka z VI w. p.n.e., później kolonia rzymska. Miasto położone na tarasowatych wapiennych skałach. W okresie 1913-1940 r. znajdowała się tutaj rezydencja królów i arystokracji rumuńskiej. Przypomina o tym pałacyk w stylu orientalnym, zbudowany przez królową rumuńską Marię w pięknym parku o bujnym subtropikalnym drzewostanie, z unikalnymi kwiatami, krzewami i ogrodem kaktusów. Warto zwiedzić stare magazyny portowe, willę „Korab”. W miejskim muzeum liczne eksponaty. Znajdujące się tu źródła mineralne o temp. 21"C, leczą dolegliwości układu pokarmowego.
AŁBENA — od 1969 r. nowoczesny ośrodek wypoczynkowy w odległości 8 km od Bałcziku i 14 km od Złotych Piasków; malowniczo położony tuż nad morzem za dębowym lasem. Powszechne zainteresowanie wzbudza pełna fantazji, nowoczesna architektura obiektów. Hotele, restauracje, obiekty rozrywkowe i kulturalne, zbudowane są na tarasowato położonych wzgórzach, wszystkie okna wychodzą na morze. Dwunastokilometrowa plaża o Szerokości 30-100 m. Morze 300 m od brzegu ma głębokość 1,30 m. Dno piaszczyste.
Kompleks wypoczynkowy liczy 40 hoteli (ponad 10 tys. miejsc). Są tu trzy baseny pływackie, park z różnymi urządzeniami rozrywkowymi, boiska sportowe, place do gier i zabaw, korty tenisowe, boiska do mini­-golfa, kręgielnia, klub jachtowy. Wypożyczalnie bogato zaopatrzone w różnorodny sprzęt sportowo-wypoczynkowy. 
KRANEWO — baza wypoczynkowa pionierów, kempingi „Egzotyka" i „Internacjonał".

Tagi: Domki letniskowe nad morzem tanio, Tanie domki letniskowe nad morzem, Apartamenty nad morzem