Wybrzeże Czarnomorskie cz. 3

ZŁOTE PIASKI — uzdrowisko o światowej sławie z dobrze zagospodarowaną plażą o długości 4 km i szer. 100 m. Piasek na plaży bardzo czysty. Zabudowa ośrodka jest luźno rozmieszczona wśród lasów i na nabrzeżu. Znajduje się tu 75 nowoczesnych hoteli (ok. 14 000 łóżek), z których najdalsze usytuowane są 400 m od plaży. Dwa kempingi (ok. 2000 miejsc), 900 bungalowów i domków (ok. 2000 miejsc), wille. Od maja do października około 25 słonecznych dni w miesiącu. Może tutaj wypoczywać jednocześnie prawie 20 tys. osób. Budowę kurortu rozpoczęto w 1956/57 r. Pracowało przy jego wznoszeniu 30 młodych architektów pod kierunkiem wybitnego architekta Georgi Ganewa. W 1968 r. oddano do użytku nowoczesny, luksusowy kompleks „Interna­cjonał", składający się z kilku obiektów, z których główny posiada 18 pięter. Znajdują się w nim łaźnie i inne urządzenia balneologiczne, w których wykorzystuje się ciepłą wodę z miejscowych siarkowodorowych źródeł mineralnych (ok. 25°C). Leczą one choroby serca, układu krążenia, reumatyczne. Również w pobliżu plaży znajduje się basen z wodą mineralną, leczącą schorzenia reumatyczne.
Na tańce zapraszamy do licznych małych barów przy hotelach. Dobre wino i specjały bułgarskiej kuchni skosztować można w gospodach. Warto odwiedzić liczne restauracje i lokale rozrywkowe.
AŁADŻA MONASTER ze Złotych Piasków w kierunku południowo­-zachodnim. Szlakiem turystycznym przez las ok. 3 km, szosą 4 krn. Znajduje się tam niezwykle atrakcyjny zabytek. W wysokiej (30 m) skale wapiennej — Frangensko Płato — wykute zostały ok. V wieku n.e. pomieszczenia klasztorne. Aktualny kształt tego zabytku pochodzi z XII-XIV w., z okresu kiedy zamieszkiwali go eremici. Podobne klasztory budowane były w skałach nad rzeką Łom, w pobliżu Madary i w innych regionach. Tereny w pobliżu Aładża monaster zamieszkane były już w epoce kamiennej. Przebywały tu także plemiona trackie, o czym świadczą groby megalityczne z IV-VI w. n.e.
Klasztor Aładża składa się z górnej i dolnej części. Do dolnej wchodzi się kamiennymi schodami. W XIX w. dolne pomieszczenia służyły za owczarnię. W klasztorze oglądać można wykute w skałach cele mnichów, grobowce, 2 cerkiewki o wymiarach 11 x 5 m (wysokości ok. 2 m), na ścianach ślady fresków.
Kilkaset metrów na południe od klasztoru znajdują się katakumby z I-II w. n.e. wykute w skałach. Twierdzi się, że były one połączone z klasztorem i w XIII-XIV w. stanowiły jego zamieszkałą część.

Tagi: domki nad morzem, wakacje nad morzem z dzieckiem, wakacje z dzieckiem nad morzem