Wybrzeże Czarnomorskie cz. 4

DRUŻBA — 20 hoteli i restauracja, lokale rozrywkowe, bary rozmieszczone swobodnie w rozległym parku nadmorskim. Małe, ciche i ustronne plaże przyciągają turystów lubiących spokojne zakątki. W Drużbie można leczyć schorzenia reumatyczne, artretyzm, nerwice, nadciśnienie, choroby skóry, płuc, układu krążenia i inne. Cały dzień można korzystać z boisk sportowych, urządzonych koło hotelu „Rusał­ka".
Kto lubi folklor może miło spędzić wieczór w lokalach: „Bułgarska swatba", „Monastirska izba"; „Sedemte odai" lub „Mechanata". W teatrze letnim obok hotelu „Odessos" prezentowany jest bogaty program rozrywkowy.
Warto zwiedzić zabytkową cerkiew św. Konstantyna i Heleny z XVIII wieku, która niemal do połowy schowana jest w ziemi.
Z Drużby dojazd do Warny możliwy jest autobusem. Skorzystać można także z kursujących często statków żeglugi przybrzeżnej.
WARNA (260 tys. mieszkańców), centrum turystyczne bułgarskiego wybrzeża, trzecie po Sofii i Płowdiwie miasto Bułgarii. Wielki ośrodek handlowy, kulturalny, przemysłowy, duży port w Zatoce Warneńskiej.
Korzystne usytuowanie nad zatoką i łagodny klimat spowodowały, że już w VII w. p.n.e. przybyli tutaj greccy osadnicy zakładając osadę pod nazwą Odessos, którą później włączono do imperium rzymskiego. Od VII w. n.e. miasto należało do Bułgarii. Przez wiele wieków handlowało z Atenami, wyspami Jońskimi, Azją Mniejszą. W miejscowej stoczni budowano okręty. Do portu zawijały statki z Genui, Dubrownika i Raguzy. W XV w. Warna zamieniona została w silną twierdzę turecką. W krucjacie przeciwko Turkom, do której nawoływał chrześcijan papież Eugeniusz VI, ginie w walce pod Warną (10.XI.1444) Władysław III Warneńczyk (1424-1444), od 1434 r. król Polski, a od 1440 r. Węgier, 20-letni syn Władysława Jagiełły. Polegli z nim liczni polscy rycerze. W 1935 r. na miejscu bitwy wybudowano mauzoleum, odwiedzane nie tylko przez polskich turystów.
Dynamiczny rozwój miasta rozpoczyna się po II wojnie światowej. Warna stała się wielkim, nowocześnie wyposażonym portem handlowym, centrum przemysłu ciężkiego, elektrotechnicznego, tekstylnego chemicznego, spożywczego, futrzarskiego, tytoniowego, ważnym węzłem komunikacyjnym. Chlubą Warny i całej Bułgarii jest wielka stocznia im. Georgi Dimitrowa, zbudowana w 1937 r., a po ostatniej wojnie znacznie rozbudowana, wykonująca także liczne polskie zamówienia, m.in. zbiornikowce-stutysięczniki.
W 1968 r. otwarto nowoczesne planetarium, obok którego wzniesiono oryginalną statuę Mikołaja Kopernika, dzieło Lubomira Dałczewa, cenionego współczesnego rzeźbiarza, twórcy wielu pomników.
Życie kulturalne miasta jest bardzo bogate. „Warneńskie Lato" obejmuje: festiwale filmowe, koncerty symfoniczne i piosenkarskie, występy zespołów estradowych i folklorystycznych. W lipcu młodzi adepci baletu walczą o palmę pierwszeństwa w międzynarodowym konkursie.

Tagi: tanie wczasy nad morzem, wakacje nad morzem z dziećmi, spa nad morzem