Wybrzeże Czarnomorskie cz. 6

Z Warny nowym mostem (2 km) im. Asparuchowa przez dzielnicę Asparuchowo trasa wiedzie na południe. Na 30 km przepływa rzeka Kamczija; u jej ujścia znajduje się ścisły rezerwat Łongoza — obszar o florze podzwrotnikowej obejmujący 5 tys. ha. Kiedyś istniała tutaj twierdza rzymska, za czasów cara Iwana Asana II (1218-1241) również stocznia. Rzeka bogata w ryby. Można wynająć łódkę, popłynąć w górę nurtu, podziwiać gęste liany, bluszcz oplatający dęby i jesiony, brzegi porośnięte trzcinami, sitowiem, roślinnością subtropikalną. W miejscu, gdzie w 1944 r. wylądował oddział partyzancki postawiono pomnik.
W delcie Kamcziji znajduje się nowy, rozbudowywany ośrodek wypoczynkowy „Kamczija", nowoczesne wielkie kempingi położone obok siebie („Pirin" i „Raj"), nowe hotele, restauracje. Rejon ten jest licznie odwiedzany przez Polaków. A wszystko to oddalone o ok. 30 km od Warny, 6 km od głównej trasy na zachód.
Od miejscowości Staro Orjachowo 11 km w kierunku morza we wsi Szkorpiłowci dwa duże kempingi: „Horizont" i „Izgrew". Mała osada rybacka zbudowana została blisko skalistego przylądka Karaburun. Na południe od wsi malownicze ujście Fandaklijskiej rzeki i potoku Karaderie.
BJAŁA — kąpielisko 3 km od morza, dawniej grecka osada, rzymska twierdza, później port. Okolice pełne sadów owocowych i plantacji winorośli. Nad morzem plaża, kemping „Łuna".
OBZOR - miejscowość wypoczynkowa, za czasów greckich nosząca nazwę Heliopolis. W pobliżu znajdują się ruiny dawnej rzymskiej, później średniowiecznej bułgarskiej twierdzy Kozjak. Zachowały się także ruiny świątyni Jupitera. W pobliżu dobrze zagospodarowane kempingi „Prostor" i „Słynce". Kwatery prywatne. Plaża o długości 7 km i szer. 60 m. Z Obzor dopłynąć można statkiem żeglugi przybrzeżnej do Warny lub Burgas.
Dalej na południe, w pobliżu przylądka Emine (ok. 16 km) znajdują się ruiny greckiej twierdzy Paleokastro.
Z Obzor do Słonecznego Brzegu szosa wiedzie przez Eminską Płaninę. Około 8 km przed tym uzdrowiskiem, tuż nad morzem we wsi Włas, kemping na ponad 1000 miejsc.
SŁONECZNY BRZEG (Slynczew Briag) — położony w Zatoce Nesebyrskiej. Nazwa w pełni oddaje warunki klimatyczne: słońce, czysta woda, wydmy piaszczyste sięgające czasem 20 m wys., nowoczesne hotele (jest ich już 115 — ok. 28 000 łóżek), bungalowy, kempingi z 5000 miejsc. Wiele hoteli i restauracji projektowano nawiązując do wzorów oryginalnej bułgarskiej architektury. Niskie domy z altanami, ukryte wśród krzewów i drzew, ze sklepionymi bramami, wykuszami, dużymi oknami, obok supernowoczesnych hoteli, to charakterystyczny krajobraz.
Plaża bardzo dobrze zagospodarowana ciągnie się ok. 6 km. Morze 200 m od brzegu przeważnie nie przekracza 2 m głębokości. Dzięki bryzie morskiej w. ciągu dnia nie odczuwa się upału, a noce są orzeźwiające. Wypożyczalnie sprzętu znajdują się na południowym i północnym krańcu kurortu, a kręgielnia — przy hotelu „Chrizantema", klub jachtowy w części północnej, szkoła jazdy konnej za restauracją „Byczwata", korty tenisowe przy hotelach „Sokół" i „Iskyr", place do mini-golfa przy hotelach: „Siewier", „Iskyr", „Balaton", „Strandża" i „Jantra".
Dla dzieci wybudowano na plaży 3 baseny z morską wodą, 6 ogródków z licznymi placami i urządzeniami do gier i zabaw.
Corocznie w miesiącach letnich organizuje się tutaj znane festiwale muzyczne, m.in. dekadę „Wielkich symfoników", szczególnie twórców bułgarskich, czerwcowy międzynarodowy Festiwal Bułgarskiej Piosenki Estradowej „Złoty Orfeusz"; w lipcu - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny; dekadę muzyki symfonicznej.
Do Nesebyru i do Burgas dojechać można autobusem regularnej linii.

Tagi: tani wypoczynek nad morzem, tanie wille nad morzem, luksusowy hotel nad morzem

Nasi Partnerzy

Galeria