Wybrzeże Czarnomorskie cz. 7

NESEBYR (5 tys. mieszkańców) — przyciąga osobliwą atmosferą swych zabytków historycznych i położeniem na wyspie — która połączona jest z lądem tylko wąską mierzeją. Wyspa ma zaledwie 850 m długości i 300 m szerokości.
Historia Nesebyru sięga epoki brązu. Założony przez Traków nosił nazwę Mesembria. Ok. 510 r. p.n.e. opanowany został przez kolonistów doryjskich. W krótkim czasie osiągnął potęgę i dobrobyt; zbudowano potężne mury warowne, wzniesiono wiele świątyń, teatr. Mesembria kwitła również za panowania Bizancjum; służyła jako baza wypadowa dla licznych wypraw wojennych na państwo bułgarskie. Bizantyjczycy wznieśli wiele cerkwi, przeważnie na gruzach poprzednich świątyń. W 812 r. twierdzę opanował chan Krum. Za panowania cara Iwana Asana II (1218-1241) i później, Nesebyr osiąga pełny rozkwit. Rozbudowano port, do którego zawijały statki z Aten, Egiptu, Dubrownika, Wenecji i Genui.
W 1453 r. miasto zostaje podbite przez Turków. Prawie całkowitemu zniszczeniu uległo ponad 40 cerkwi. Obecnie możemy oglądać kilka odrestaurowanych świątyń, z oryginalnymi mozaikami i bogatą ornamentacją, a także cennymi malowidłami ściennymi.
Stara Metropolia z IV-V wieku o rozmiarach 26 x 20 m, trójnawowa, bardzo dobrze zachowana. Krajmorska bazylika („Eleusa") z V wieku, także trójnawowa. Obok niej wiatrak zbudowany z kamienia. Cerkiew Nowa Metropolia (św. Stefana) znajduje się w pobliżu hotelu „Mesem­bria". Fasada z ciekawą ornamentacją, freski o realistycznej treści z XVI wieku. Przy budowie hotelu natrafiono na nekropol oraz ślady starej świątyni z w. p.n.e.
W północnej części miasta możemy zwiedzić cerkiew św. Jana Chrzciciela, zbudowaną na planie krzyża na przełomie X-XI w. Ściany z odłamów skalnych w kolorze kremowym, łączone były cienką czerwoną cegłą; cerkiew św. Teodora z XII w.; św. Paraskiewa — XIII-XIV wieku (jest ona najlepiej zachowana).
Z okresu Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego od końca XVIII w. do 1878 r. pochodzą bogato zdobione domy, z wysuniętymi wykuszami, rzucającymi cień na wąskie, brukowane uliczki. Najczęściej budowane z kamienia, również z ozdobnej cegły, piętra drewniane, szerokie, wystające dachy. Podziwiać można resztki umocnień, bramę wjazdową — ślady antycznej świetności.
Cały Nesebyr jest obiektem muzealnym, starannie odrestaurowanym. W ostatnich latach uruchomiono liczne warsztaty rzemieślnicze, w których nabyć można atrakcyjne upominki.
Bogate Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w cerkwi św. Jana Chrzciciela posiada zbiory monet, urn, nagrobków, wyrobów ceramicznych, statuetek, strojów i wielu przedmiotów codziennego użytku minionych pokoleń i kultur.
Wystawa poświęcona ruchowi rewolucyjnemu zorganizowana jest w domu partyzantki siani Laskowej, która działała w okresie II wojny światowej. Wystawa etnograficzna znajduje się w oryginalnym domu Moskojana przy centralnej ulicy.

Tagi: Hostele nad morzem, morze pokoje, Weekend nad morzem

Nasi Partnerzy

Galeria