Wybrzeże Czarnomorskie cz. 9

SOZOPOŁ — dawna Apollonia (3,5 tys. mieszkańców) założona na skalistym półwyspie w 610 r. p.n.e. przez Greków z Miletu. Miasto o bogatej historii. Szybko rozwinęło się w ważny ośrodek handlu i żeglugi. W centrum miasta zbudowano monumentalną świątynię Apollina ze złoconą statuą (13 m) z brązu, dłuta rzeźbiarza Kalamisa. Marcus Lucullus zniszczył miasto w 72 r. n.e. i wywiózł statuę do Rzymu. W V w. n.e. pojawia się nazwa Sozopolis. Władali nim Bizantyjczycy, przez pewien czas Sozopoł należał do Genui (XIVw.).
Miasto i jego okolice kryją istne skarby dla archeologów. W ostatnich latach natrafiono na ślady nekropoli z V-II w. p.n.e., w których znaleziono wspaniałe wazy, terakotę, naczynia szklane, złote monety. Niedaleko portu obejrzeć można fragmenty muru obronnego wzniesionego w okresie wczesnobizantyjskim.
Wąskie uliczki, często drewniane piętrowe domy z wysuniętymi górnymi kondygnacjami, w ogródkach drzewa figowe, ciekawa architektura przyciągają malarzy i grafików. Archeologiczne muzeum mieści się w dawnej cerkwi „Swata Bogorodica", gdzie organizuje się niekiedy koncerty muzyczne. Warto obejrzeć marmurową płytę nagrobną Anaksymandra z Miletu, filozofa greckiego z VI w. p.n.e., cenne dzieło mistrzów jońskich i wspaniałe ikony.
Kilkanaście km na południe krótka rzeka Ropotamo, wypływająca z gór Strandża. Namawiamy na wycieczkę w górę rzeki stateczkiem lub łodzią motorową. W rozległym rezerwacie nadmorskim rosną drzewa cytrusowe, wiązy, liany, jawory, dęby, bukszpan, bluszcz, dzika winorośl, lilie wodne.
PRIMORSKO — 25 km od Sozopołu położone u stóp masywu górskiego Strandża, nad pięknym brzegiem morza. Popularne uzdrowisko nadmorskie. Plaże, jak wszędzie doskonałe, ciągną się po obu stronach wioski. Kemping „Perła" i „Romantika".
Tuż za uzdrowiskiem wpada do morza Diawolska raka. 5 km na południe, w pobliżu dębowych lasów, nad rzeczką Karaagacz, leży wioska KITEN. Wspaniała szeroka plaża. Półwysep otoczony jest dwiema zatokami.
ŁOZENEC — to kolejny mały ośrodek wypoczynkowy, położony u ujścia rzeki Poturnaszka. Kempingi: „Oazis", „Łozenec" i „Koral".
MICZURIN (4 tys. mieszkańców) — miasteczko położone nad stromym brzegiem kilku zatok, posiada trzy plaże, port, małą stocznię oraz ośrodek doświadczalny subtropikalnej roślinności (eukaliptusy, cytryny, pomarańcze, mandarynki, oliwki, krzewy herbaty itp.). Kempingi: 2 km na południe „Nestinarka", „Delfin" i „Arapia" 3 km na północ od Miczurina.
ACHTOPOŁ — dawny Agathopolis, 15 krn od Miczurina, zbudowany na małym półwyspie na cześć greckiej bogini szczęścia Agaty. O przeszłości świadczą ruiny rzymskiej, później bizantyjskiej twierdzy, zniszczonej przez Turków. Na zachód od osady widoczny szczyt góry Papija (502 m n.p.m.). Miasteczko rybaków. 6 km dalej na południe osada rybacka SINEMOREC położona na wysokim przylądku w pobliżu ujścia rzeki Weleka, płynącej w malowniczej dolinie.

Tagi: rehabilitacja morze, turnusy rehabilitacyjne nad morzem, tanie hostele nad morzem

Nasi Partnerzy

Galeria