Między Dunajem a Starą Płaniną cz. 4

PRESŁAW — 19 km z Szumen — druga stolica państwa bułgarskiego (893-972) w okresie jego politycznego, materialnego i kulturalnego rozkwitu. Założył ją car Simeon I (893-927). Umocnienia grodu — wewnętrzne i zewnętrzne — zbudowane były z bloków kamiennych i dzieliły go na zamek obronny i podgrodzie. Mury obronne (sięgały 3 m grubości) z wieżami, basztami.
Godnym uwagi zabytkiem jest wzniesiona na wzgórzu tzw. Okrągła Cerkiew, ze stosunkowo dobrze zachowanym atrium, kruchtą, rotundą oraz częścią nawy głównej, zwana także „Złotą cerkwią Simeona". Zdobiły ją liczne złocenia, białe marmurowe kolumny, inkrustacje, mozaiki z różnokolorowych, malowanych płytek ceramicznych. Wielki zamek (wspaniałe marmury) składał się z sali tronowej, cerkwi i innych pomieszczeń, mały pałac był rezydencją władcy. Wiele cennych eksponatów z tego okresu znalazło się w Muzeum Archeologicznym: fryzy, głowice kolumn, figurki, ceramiczne naczynia, płytki, napisy w kamieniu i marmurze, złotnictwo. Najcenniejszy eksponat, to słynna ikona z ceramicznych płytek z klasztoru w Patlejnie, przedstawiająca św. Teodora Stratilata. Prowadzone są nadal badania archeologiczne. Nie tak dawno odkryto zabudowania służby pałacowej, kompleks klasztorny. W pobliskiej wiosce Seliszte znaleziono płytę nagrobną dostojnika Mostisza.
W PATLEJNIE, 2 km od Presławia, znajdują się ruiny klasztoru z IX w., w którym przebywał przed śmiercią Borys I (852-889). Klasztor był ośrodkiem kultury w okresie I państwa bułgarskiego (do 1018 r.). Tutaj tworzyli pisarze sławnej presławskiej szkoły literackiej i naukowej. Istniały tu warsztaty wyrabiające glazurowane płytki ceramiczne o różnym wzornictwie, wykorzystywane w budownictwie. Z płytek takich tworzono także unikalne ikony.
W okolicy Presławia odkopano siedzibę bojara (IX-X w.). Zachowały się karnisze, kolumny, przedmioty dekoracyjne. Do Presławia można dojechać dobrze utrzymaną szosą z Tyrgowiszte (25 km) lub pociągiem od stacji Car Krum. Z Presławia przez Tyrgowiszte (25 km), Omurtag (24 km) i 77 km do nowego celu zwiedzania.

Tagi: Wakacje z Niemiec, Wakacje nad morzem, studenckie wakacje

Nasi Partnerzy

Galeria