Między Dunajem a Starą Płaniną cz. 5

WELIKO TYRNOWO (50 tys. mieszkańców) otoczone rzeką Jantrą, wijącą się między wzgórzami Carewec, Trapezica, Sweta Gora, Momina Krepost i Orłowec. Przytulone do stromych skał, malownicze miasto-muzeum. Unikalny zabytek oryginalnej architektury oraz bogatej, tysiącletniej historii i kultury Bułgarów.
Jego historia sięga początku naszej ery. Trajan założył na wzgórzach warownię. Wiele budowli rzymskich przetrwało aż do XVII w. Rozbudowę grodu zawdzięcza się chanowi Krumowi (803-814) i jego następcom.
Tworząc II państwo bułgarskie (1187-1393) bojarzy, bracia: Asen i Piotr na stolicę wybrali Tyrnowo. Otoczone podwójnymi murami obronnymi, basztami, komunikowało się ze światem przez zwodzony most. Za obwarowaniami znajdowały się pałace carów, liczne cerkwie, bogate domy dworzan i bojarów.
W wiekach średnich Weliko Tyrnowo było kolebką bogatej kultury duchowej i materialnej. Powstały liczne cerkwie, klasztory, w nich szkoły. Jeden z największych ośrodków piśmiennictwa bułgarskiego i sztuk pięknych istniał na wzgórzu Sweta Gora. Wielki rozwój osiągnęła sztuka jubilerska, rozwijała się ceramika i inne rzemiosła. W 1393 r. miasto zostało zniszczone przez najeźdźców tureckich; przez wiele wieków leczyło rany.
Obecnie miasto posiada 3 wyższe uczelnie, jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i gospodarczego kraju. Atrakcją dla turystów są strome uliczki, domy z czasów Bułgarskiego Odrodzenia; najciekawsze znajdują się w dzielnicy Warosza. Na wzgórzu Carewec oglądać można jedną z bram obronnych, fragmenty murów, ruiny pałaców, cerkwi i innych dawnych budowli. Odkryto tutaj fragmenty najstarszego w Tyrnowie zamku. Udało się zrekonstruować basztę cara Kołojana. Odkopano salę tronową, cerkiew pałacową, grobowiec — prawdopodobnie cara Iwana Aleksandra. Znaleziono też złote ozdoby, polichromową ceramikę, monety i inne przedmioty. Na wzgórzu Trapezica resztki 17 cerkwi, fragmenty cennych malowideł ściennych. Wartościowymi zabytkami architektury są: cerkwie św. Konstantyna i Eleny, św. Cyryla i Metodego, kompleks budynków — zajazd Chadżi Nikoły i dom (kyszta) Majmunkata, dzieło Nikoły Ficzeto.
Warte obejrzenia są w Tyrnowie muzea:
Historyczne — ul. Iwanka Botewa 22, drugie pod względem wielkości w Bułgarii, posiada tysiące unikalnych eksponatów kultury trackiej, rzymskiej, bizantyjskiej i słowiańskiej;
Odrodzenia — znajdujące się w pięknym budynku w stylu renesansowym, zbudowanym przez bułgarskiego architekta — samouka Nikoła Ficzeto;
Ruchu Rewolucyjnego i Miejska Galeria.
W cerkwi 40 Męczenników zachowała się kolumna z napisem poświęconym chanowi Omurtagowi (814-831) z okresu I państwa bułgarskiego oraz kolumna na cześć cara Iwana Asana II (1218-41) wzniesiona po zwycięstwie nad wojskami Bizancjum. Wypisano na niej następujący tekst: „W roku 1014 Bazyli II rozkazał 15 000 wojownikom bułgarskim wziętym do niewoli wykłuć oczy, tylko jednemu na 100 pozostawiono jedno oko. Historia nazwała Bazylego Bułgarobójcą. W roku 1230 Iwan Asen II pokonał Bizantyjczyków, wziął do niewoli cesarza Teodora Komnenosa i jego wojska. Ponieważ jeńcy nie stanowili już żadnej armii, rozpuszczono ich do swoich zagród i trzód.
W okolicy miasta (3,5 km na północny-wschód) atrakcyjna wieś ARBANSI (XVI w.). Położona na wyżynie, skąd rozciąga się malowniczy widok na Tyrnowo i okolice.
We wsi ciekawe domy o charakterze warownym z okratowanymi oknami, piwnicami, kryjówkami, tajnymi przejściami, 5 cerkwi z pięknymi ikonami i inne zabytki z okresu Odrodzenia.

Tagi: turystyczne ubezpieczenie na wakacje, Wakacje w górach, wakacje nad jeziorem

Nasi Partnerzy

Galeria