Między Dunajem a Starą Płaniną cz. 6

Około 4 km od Tyrnowa przy szosie do Ruse znajduje się KLASZTOR PREOBRAŻENSKI (XV w.); obecny wygląd pochodzi z 1825 r. Zachowały się cenne malowidła ścienne i ikony, dzieła mistrzów Bułgarskiego Odrodzenia — Zacharija Zografa i Stanisława Dospewskiego. Ikonostas jest arcydziełem snycerki Kolio Ficzeto, jego dziełem jest również oryginalna dzwonnica.
Po drugiej stronie doliny zwiedzić można KLASZTOR ŚW. TRÓJCY z XIV w. W czasie niewoli tureckiej oba te klasztory były ośrodkami kultury, piśmiennictwa bułgarskiego i krzewienia patriotyzmu.
Niedaleko wsi NIKJUP (18 km na północ od Tyrnowa) znajdują się ruiny rzymskiego miasta Nikopolis ad Istrum, założonego przez Marka Ulpiusa Trajana dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami. Znaleziono tutaj m.in. marmurowy posąg Erosa (II w. n.e.), rzymską kopię greckiego posągu dłuta Praksytelesa.
Lotnisko Gorna Orjachowica znajduje się ok. 10 km na płn. od miasta.
DRJANOWO (13 tys. mieszkańców). Tutaj urodził się samorodny talent, człowiek o „złotych rękach" — sławny architekt Kolio (Nikoła) Ficzeto (1800-81). Wiele jego dzieł podziwiać można jeszcze dzisiaj, np. miejscową cerkiew św. Nikoły (1825 r.), cerkiew Św. Trójcy w Swisztow, most (276 m dł., 9 m szer.) przez Jantrę w Bjała, zbudowany w 1867 r.; przez Osym w Łowecz. Odległy o 4 km KLASZTOR DRJANOWSKI także wart jest zwiedzenia. Jego historia wiąże się z powstaniem w 1876 r. Zbudowany w XIII w., wiele razy odbudowywany po zniszczeniach; obecny kształt uzyskał w końcu XIX w. W klasztorze zbudowano mauzoleum dowódcy powstańców Baczo Kiro i jego żołnierzom, którzy padli tu w walce z Turkami walcząc u boku wojsk rosyjskich w 1877/78 r. Przy klasztorze schronisko turystyczne.
Niedaleko Drjanowa znajduje się słynna pieczara „BACZO KIRO" — jedna z najpiękniejszych jaskiń w Bułgarii. Służyła za mieszkanie ludziom z epoki kamiennej. W pobliżu odkryto grotę ze szczątkami
człowieka z okresu prehistorycznego. Kemping „Strinawa" — blisko miasta.
16 km od Drjanowa leży TRJAWNA (14 tys. mieszkańców), miasteczko słynące ze szkoły malarzy, rzeźbiarzy i snycerzy. Budynek tej szkoły, cerkwie św. Jerzego i Michała Archanioła, stare domy, to najbardziej godne uwagi zabytki tej miejscowości. W 1804 r. rozpisano tu konkurs na projekt architektoniczny, w jego wyniku zbudowano piękny dom Daskałowa. To właśnie tam podziwiać można wyrzeźbione w drewnie sufity-słońca. W części domu mieści się muzeum Trjawnenskiej szkoły artystycznej, w którym zebrano liczne rzeźby, ikony, narzędzia twórców. Tutaj urodził się poeta Penczo Sławejkow (1866-1912), piewca powstania kwietniowego 1876 r.

Nasi Partnerzy

Galeria