Między Dunajem a Starą Płaniną cz. 10

RABISZA — 11 km od Bełogradcziku, wioska, w której znajduje się jedna z największych (3 km długości) grot w Bułgarii. Posiada niezwykle piękne „sale", fantastyczne kolumny, utworzone ze stalaktytów i stalagmitów. W grotach na ścianach cenne rysunki pochodzące sprzed 3 tys. lat. Są one wykonane odchodami nietoperzy, a przedstawiają ptaki, grupy zwierząt, sceny miłosne i myśliwskie. Groty te odwiedzane były już za czasów rzymskich, o czym świadczą znalezione przedmioty. W pobliżu jezioro nie mające odpływu. Obfitość ryb i ptactwa wodnego. Ostatnio utworzono tu sztuczny zalew, którego woda służy do nawadniania dużych obszarów ziemi.
BELOGRADCZIK (6 tys. mieszkańców), położony u podnóża Zachodniego Bałkanu. Dobrze zachowana twierdza Kaleto — jedna z największych w Bułgarii. W twierdzy tej dokonano masakry powstańców w 1850 r. Tutaj znajdowało się w XIX w. ciężkie więzienie polityczne. Stąd roztacza się wspaniały widok na słynne rozległe skały z czerwonawo-żółto-burych piaskowców. Zajmują one powierzchnię o długości ok. 30 km i szerokości 3 km i miejscami dochodzą do wys. 150 m.
Formy skał kształtem wyobrażają Adama, Ewę, niedźwiedzia, jeźdźca, kukułkę, orła, czy też mnichów.
Jadąc trasą z Bełogradcziku do Michajłowgradu, na 46 km można zboczyć szosą w prawo (10 km) do m. CZIPROWCI, gdzie znajdują się ruiny dawnych twierdz rzymskich oraz monaster Cziprowski. W nim zachowane są prochy poległych w wąlkach o wyzwolenie Bułgarii powstańców. W 1688 r. wybuchło w Cziprowci krwawo zdławione powstanie przeciwko Turkom.
MICHAJŁOWGRAD (ok. 30 tys. mieszkańców), leży nad rzeką Ogosta; w 1923 r. znajdowało się w nim centrum antyfaszystowskiego powstania pod wodzą m.in. G. Dimitrowa i. W. Kołarowa. Wiele dokumentów i pamiątek zachowano w miejscowym Muzeum Ruchu Rewolucyjnego. Nazwa miasta pochodzi od Christo Michajłowa (1893-1944) — przywódcy powstańców z 1923 r., głównodowodzącego partyzantów w Bułgarii podczas II wojny światowej, poległego w 1944 r.

Nasi Partnerzy

Galeria