Sofia

Stolica Bułgarii, główny ośrodek przemysłu, nauki i kultury, leży w Kotlinie Sofijskiej u podnóża masywu Witoszy (wys. 550-750 m n.p.m.). Obszar administracyjny miasta podzielony na 6 rejonów obejmuje ok. 1130 km2.
Sofia liczy ponad milion mieszkańców. Jej przemysł to ok. 18% globalnej wartości produkcji kraju: zakłady budowy maszyn, przemysłu elektrotechnicznego (min. radia, telewizory), precyzyjnego, elektronicznej techniki obliczeniowej, przemysłu chemicznego, w tym farmakologicznego, odzieżowego, skórzanego, liczne fabryki środków spożywczych, przemysłu poligraficznego, czarnej metalurgii, tytoniowego i innych.
Dumą miasta są piękne parki i tereny zielone, zajmujące (bez Witoszy) ok. 8000. ha. Największy, Park Swobody, zajmuje ok. 3600 ha.
Przez kilkanaście lat prowadzono intensywne prace nad rekonstrukcją centrum miasta, zbudowano nowe gmachy, dokonano restauracji wielu zabytków. Zakończono także budowę nowego centralnego dworca kolejowego i podjęto generalną przebudowę jego otoczenia; postępują prace przy budowie metra.
W 15 wyższych uczelniach Sofii studiuje ponad 35 tys. młodzieży. Słynna opera sofijska, 9 teatrów, operetka, cyrk, kilka dużych sal koncertowych, sale wystawowe zapewniają mieszkańcom i przybyszom bogaty, różnorodny program kulturalny i rozrywkowy.
Sofia posiada trzy duże hale sportowe, kilka mniejszych, 5 krytych basenów, 4 letnie. Czynny jest hipodrom, tor żużlowy, 3 wielkie stadiony, 5 mniejszych, korty, liczne mniejsze boiska.
Na podstawie wykopalisk dokonanych w Kotlinie Sofijskiej wiek miasta ocenia się na 5 tys. lat. W dzielnicy Geo Milew, nazwanej od imienia znanego poety (1895-1925), odkryto wykopaliska z okresu neolitu, a w rejonie placu 9 Septemwri znaleziono bogato zdobione przedmioty sprzed 3 tys. lat p.n.e. Istnieją przypuszczenia, że na terenie tej dzielnicy istniała osada już w epoce brązu (drugie tysiąclecie przed n.e.).
Za czasów panowania Rzymu miasto nosiło nazwę Ulpia Serdica. Krzyżowały się w nim handlowe i wojenne szlaki na zachód i na wschód do Azji. W II w. miasto opasywały mury obronne grubości ok. 2 m i wys. 12 m. W V w. miasto zniszczyli Hunowie, a w 809 zdobył je chan Krum i nadał mu nazwę Sredec. Obecna nazwa pojawia się pod koniec XIV wieku.
Na początku XIX w. Sofia jest ośrodkiem odrodzenia narodowego. W 1871 r. powstaje w Sofii Komitet Rewolucyjny, którego przywódcą był Wasił Lewski, stracony przez Turków w lutym 1873 r. W 1876 r. po powstaniu kwietniowym władze tureckie zastosowały krwawe represje wobec miasta. Rok później Rosja wydaje wojnę Turcji, a w styczniu 1878 r. Sofia odzyskuje wolność po prawie 500 latach niewoli. W rok później zostaje stolicą Bułgarii.
Sofijski proletariat aktywnie przewodził w walce o socjalne i polityczne wyzwolenie. Podjął tę walkę zbrojnie w 1923 r., a jeszcze aktywniej i w sposób bardziej zorganizowany w okresie II wojny światowej. W nocy 8/9 września 1944 r. rozpoczyna się w Sofii powstanie, grupy bojowe partyzantów zajmują główne gmachy, oswobadzają stolicę, władzę przejmuje naród i wkracza w nową erę swej historii. Jednym z tych, którzy tę nową historię tworzyli, był Georgi Dimitrow. Na placu 9 Septemwri, na skraju miejskiego parku, znajduje się jego mauzoleum. Tutaj odbywają się uroczystości państwowe, manifestacje i parady.

Tagi: Wczasy, Wczasy dla seniora, Wczasy w górach

Pozostałe artykuły:

Nasi Partnerzy

Galeria