Szlakami południowej Bułgarii cz. 3

BŁAGOJEWGRAD (46 tys. mieszkańców), 34 km od Stanke Dimitrow, miasto założone w XV w. W czasie tureckiej niewoli znaczący ośrodek handlowy i twierdza. W mieście źródła mineralne o temperaturze 60°C, wykorzystywane do leczenia schorzeń reumatycznych, układu ruchu, chronicznych zapaleń nerwowego układu obwodowego, narządów kobiecych. Duże sanatorium balneologiczne. Wyroby tytoniowe z tego regionu poszukiwane są na całym świecie. Czynne zakłady produkcji ceramiki, tekstylne, wyrobów z drewna. Miejscowe muzeum posiada interesujący dział historyczny. Miastu nadano nazwę na cześć Dimitra Błagojewa, współzałożyciela Bułgarskiej Partii Socjaldemokratycznej.
17 km na południe od Błagojewgradu uzdrowisko SIMITLI (ok. 6 tys. mieszk.), znane z 30 źródeł mineralnych o temperaturze od 33 do 63°C. Zalecane w leczeniu chorób układu ruchu i chorób kobiecych. Z Simitli odgałęzia się w kierunku wschodnim malownicza trasa przez przełęcz Predeł do doliny Mesty.
SANDANSKI (17 tys. mieszkańców), 55 km od Simitli, dawne osiedle trackie, później rzymskie, tureckie, wreszcie bułgarskie. Uzdrowisko balneo-klimatyczne znane już przed wieloma wiekami. W mieście interesująca cerkiew Sweti Wracz, zbudowana na fundamentach antycznej świątyni Eskulapa. W Muzeum Archeologicznym wartościowe przedmioty trackie i rzymskie. Powszechnie znane są gorące źródła, z których wodę wykorzystuje się do ogrzewania cieplarń. Uzdrowisko przyjmuje kuracjuszy przez cały rok. W pobliżu miasta posąg Spartakusa, pochodzącego z plemienia Medów - domniemanych założycieli osady.

Tagi: skuteczne wczasy odchudzające opinie, wczasy z dziećmi nad morzem, Wczasy nad jeziorem, Wczasy last minute - Bułgaria

Nasi Partnerzy

Galeria