Szlakami południowej Bułgarii cz. 4

MEŁNIK (ok. 1000 mieszkańców), 15 km od granicy z Grecją, położony wśród skał Pirynu. Początki miasta sięgają IX wieku. W średniowieczu warownia, na pocz. XX w. liczyło ok. 12 tys. mieszkańców i 72 cerkwie. Słynie z doskonałego czerwonego wina „Mełnik", które jak dawniej przechowuje się w piwnicach skalnych. Ciekawe zabytki architektury, liczne domy dawnych bogaczy są jakby małymi warowniami. Najbardziej znany — dom Kordopułowa; dom Boljarski z XIV w. — jeden z najstarszych w Bułgarii, nieźle zachowany; dom Paszowa z pocz. XVIII w. z licznymi rzeźbami w drewnie (mistrzowie szkoły debyrskiej), z witrażami — w domu tym urządzono Muzeum Historyczne. Egzotyki przydają miasteczku skały o fantastycznych formach. W kierunku wschodnim (6 km) znajduje się cenny zabytek z XIV wieku — MONASTER ROŻEŃSKI. Do obejrzenia w cerkwi z 1600 r. cenne ikony, rzeźby w drewnie. W parku na południe od miasta ruiny monasteru „Sweti Nikoła" z XIII w., w ich pobliżu pozostałości twierdzy despoty Aleksieja Sława.
Do miasta Razłog można dojechać od granicy z Grecją dwoma trasami, przez Simitli (112 km) lub doliną rzeki Bistricy przez Goce Dełczew, doliną rzeki Mesty i Bansko (128 km). Z Simitli trasa wiedzie pomiędzy górami Riły i Pirinu, przez przełęcz na wys. 1140 m n.p.m. RAZŁOG (13 tys. mieszkańców), miasto położone w kotlinie między Riłą, Pirinem a Rodopami. Zachowały się ciekawe zwyczaje ludowe. Wiele zabytkowych domów. W cerkwi Sweti Georgi z XIX w. cenne rzeźby i płaskorzeźby w drewnie. W lipcu 1941 r. postępowy działacz Nikoła Parapunow zorganizował tu oddział partyzantów — jeden z pierwszych w Bułgarii.
6 km od Razłogu leży pełne uroku miasteczko — BANSKO. Jest to baza wypadowa do wędrówki po barwnych szlakach Pirinu. Inna droga prowadzi w kierunku północno-wschodnim między masywami Riły (z północy) i Rodopów (z południa) do malowniczo położonej wśród iglastych lasów i na rozległych polanach górskiej miejscowości wypoczynkowej JUNDOŁA. Są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.
16 km na wschód znane uzdrowisko Welingrad. Z Jundoły zachęcamy do jazdy przez Bełowo, Sestrimo (dalszych 13 km). Tu powstał na dopływie Maricy-Kriwa reka — olbrzymi kompleks hydroelektrowni o łącznej mocy 775 MW.
Ze zbiornika powyżej miejscowości Sestrimo na rzece przegrodzonej olbrzymią zaporą (wys. 98 m, podstawa ok. 400 m, korona powyżej 700 m), masy wody przepuszczane podziemnymi tunelami trafiają do hydrocentrali w Bełmeken, w której pracuje 5 turbozespołów po 75 MW. Poniżej Sestrimo 2 bloki po 130 MW. Z tej hydroelektrowni woda kierowana jest do następnej centrali w Momin Klisura z dwoma blokami po 60 MW. Tak wykorzystana woda będzie jeszcze służyła do nawadniania znacznych obszarów ziemi uprawnej w okręgu Płowdiw i Pazardżik.
Dalej 30 km na wschód PAZARDŻIK (66 tys. mieszkańców), położony na lewym brzegu Maricy. Jego wiek oblicza się na 2000 lat; przeszłość można poznać bliżej w miejscowym muzeum. Ciekawa cerkiew (Sweta Bogorodica) zbudowana w 1837 r., do połowy schowana w ziemi; w niej wielkiej wartości ołtarz — dzieło bułgarskich snycerzy z Debyr; muzeum w starej synagodze, dom-muzeum malarza i rewolucjonisty Stanisława Dospewskiego (1823-77). W okolicach (początek Niziny Trackiej) uprawia się tytoń, ryż, bawełnę, warzywa.

Tagi: Wczasy Last Minute, Bułgaria, Wczasy, Bułgaria Złote Piaski, wczasy Bułgaria last minute

Nasi Partnerzy

Galeria