Szlakami południowej Bułgarii cz. 5

Dalsza trasa prowadzi na południe do PESZTERY (17 tys. mieszk.), tu znajduje się ostatni stopień Batackiego kompleksU hydroenergetycznego. Obok elektrowni „Aleko" pomnik jej patrona Aleko Konstantinowa, działacza społecznego i pisarza.
Dalsze 16 km prowadzi do miejscowości BATAK (ok. 8 tys. mieszk.). Podczas kwietniowego powstania (1876) okupanci tureccy wymordowali tam 4/5 ludności, tylko tysiąc osób zdołało uciec. W starej cerkwi dokonano barbarzyńskiej rzezi kobiet i dzieci. Cerkiew ta chroniona jest jako narodowa relikwia. Przechowywane są w niej czaszki i kości pomordowanych ofiar. W tym rejonie powstał w 1941 r. oddział partyzancki „Anton Iwanow", którego obóz „Teheran" zachował się do dzisiaj.
Kilka kilometrów od miasteczka wielki zbiornik i zapora „Batak". Tutaj spływają podziemnym kanałem wody ze zbiornika „Wasił Kołarow" (13 km) do podziemnej elektrowni. Zapora ta zbudowana została na wys. 1526 m n.p.m., wysokość ściany 500 m, długość 250 m, szerokość u podstawy 75 m. Woda spływa do zbiornika „Batak" i dalej odprowadzana jest systemem rur do podziemnej elektrowni „Kimon Georgiew". Następnie wodę kieruje się tunelem (10 km) do trzeciej elektrowni „Aleko", zbudowanej nad ziemią, skąd płynie do kanałów nawadniających obszar ok. 45 tys. ha. 
Wracamy przez Peszterę i dalej do miasta KRICZIM (15 tys. mieszk.), otoczonego ogrodami warzywnymi, sadami, plantacjami winnej latorośli i truskawek. W skałach, w pobliżu wioski o tej samej nazwie, ślady średniowiecznej twierdzy.

Tagi: Wczasy morze pensjonat, urlop z dziećmi, tani urlop nad morzem

Nasi Partnerzy

Galeria