Szlakami południowej Bułgarii cz. 8

ASENOWGRAD (ponad 40 tys. mieszkańców) — położony jest po obu brzegach rzeki Czepełarska, w regionie rolniczym. To z tego terenu pochodzą doskonałe wina: „Mawrud", „Asenowgrad", „Stanimaszka malaga", najlepsze gatunki tytoniu, wczesne pomidory, warzywa. W mieście zakłady przemysłu spożywczego, fabryka celulozy i karbidu.
Historia miasta liczy kilkaset lat. Na szczycie wysokiej skały znajdują się jeszcze ruiny wielkiej bułgarskiej twierdzy z XI w. Rozbudował ją w XIII w. najpierw despota Sław, później car Iwan Asen II. Dobrze zachowana cerkiew z fragmentami malowideł ściennych.
BACZKOWO — ruiny silnej twierdzy bizantyjskiej „Petra". W pobliżu jeden z głównych zabytków Bułgarii — BACZKOWSKI MONASTER z XI w., zbudowany przez gruzińskich braci Bakuriani. Najcenniejsze pomieszczenie to piętrowa kostnica klasztorna z XII-XIV w., w której zachowały się cenne freski z XII-XIV w. i piękne arkady. W cerkwi św. Bogorodicy z pocz. XVII w. przechowuje się bezcenną ikonę z gruzińskimi napisami na srebrnej ramie z pocz. XIV w. Obok niej mała cerkiewka archaniołów Michała i Gabriela, prawdopodobnie z XII w.
Dwie inne cerkwie z pięknymi malowidłami mistrza Zacharija Zografa pochodzą z XIX w. W klasztorze pokoje noclegowe, obok restauracja. Bardzo ciekawe Muzeum Sztuki Sakralnej z licznymi eksponatami, także wyroby ze złota mistrzów weneckich.
Dalsza trasa prowadzi w głąb Rodopów wzdłuż otoczonej lesistymi wzgórzami, urzekającej swym krajobrazem doliny Czepelarskiej reki. W odległości 15 km od Baczkowa mijamy znane uzdrowisko Nareczenski bani, stąd 21 km do CZEPEŁARE. Znajdują się tu liczne sanatoria, domy i ośrodki wypoczynkowe. Stąd tylko 11 km do powszechnie znanego ośrodka wypoczynkowego Pamporowo.
Kilkanaście km na południe SMOLJAN (22 tys. mieszkańców), miasto istniejące jeszcze przed najazdem tureckim. W okręgu Smoljan żyją najstarsi ludzie Bułgarii. W 1974 roku ok. 60 osób miało więcej niż 100 lat.
W kierunku południowo-wschodnim jedziemy przez bogate zagłębie węglowe, dwa nowoczesne osiedla górników leżące nad rzeką Arda — Rudozem i Madan.
W mieście RUDOZEM eksploatowano bogactwa naturalne już w starożytności. Dzisiaj istnieje tu największy i najbardziej nowoczesny zakład flotacyjny (wzbogacanie rudy przez wypłukiwanie domieszek) oraz kopalnie rud żelaza. MADAN słynie z bogatych pokładów rud ołowiowo-cynkowych, które również eksploatowano już w czasach panowania Traków i Rzymian.
KYRDŻALI (52 tys. mieszkańców), miasto zbudowane na brzegach rzeki Ardy. W 1950 r. żyło tutaj tylko 9 tys. mieszkańców. Miasto stało się nowoczesnym ośrodkiem przemysłu hutniczego, chemicznego i tytoniowego. W kierunku wschodnim, tuż za miastem, utworzono olbrzymi zbiornik wody Studen Kładenec; po stronie zachodniej, za wysoką zaporą znajduje się zbiornik Kyrdżali, część składowa kombinatu energetycznego o tej samej nazwie.
Niezwykłą osobliwością natury są oryginalne piramidy ziemne w pobliskich wioskach: Dobrowolec, Powet i Sim-Selen. Posiadają one barwy szaro-zielone, różowe, białe lub żółte — w zależności od ilości składników metali. Kilka kilometrów na zachód Djabelski most skalny utworzony przez naturę.

Nasi Partnerzy

Galeria