Okolice Sofii

Masyw Witoszy nieodłączna część Sofii — zajmuje ok. 287 km2, z czego na Park Narodowy przypada 22,8 km2. Najwyższy szczyt Czerni Wrych 2290 m n.p.m. Jego zdobycie nie jest trudne. Można np. pójść szlakiem z miejscowości Dragalewci do kompleksu turystycznego „Aleko", stamtąd ok. 1,5 godziny na szczyt. Drugi szlak wiedzie z miasta Knjażewo do Zlatni Mostowe, skąd ok. 3 godziny przyjemnego spaceru. Pierwszy turystyczny klub w 1899 r. założył na Witoszy pisarz (ojciec bułgarskiej satyry) i działacz Aleko Konstantinow (1863-97), prezesem tego klubu był poeta Iwan Wazow. Obecna baza turystyczna to 4 hotele („Szczastliwec", „Moreni", „Prostor" i „Kopitoto"), 3 duże restauracje, 21 schronisk, liczne domy wypoczynkowe, inne obiekty turystyczne, pawilony, stacje pogotowia górskiego, wyciągi narciarskie, kolejka linowa, trzy wyciągi krzesełkowe itp.
Kompleks „Aleko" znajduje się w pobliżu szczytu Czerni Wrych. Doskonałe tereny narciarskie położone są przy bazie „Aleko" i „Wetro­wał". Corocznie w zawodach o „Puchar Aleko" startują tu setki czołowych narciarzy nie tylko z Europy. Trasa zjazdowa ma 1600 m długości o różnicy wzniesień 420 m.
Niezwykłością Witoszy są olbrzymie zwały głazów (do 5 m wys.) naniesionych przez wody rzeki Władajskiej, tworzące „kamienną rzekę", którą można podziwiać w pobliżu hotelu „Prostor" lub wyżej, koło restauracji „Zlatni Mostowe".
We wsi Dragalewci znajduje się jeden z 40 istniejących kiedyś w tej okolicy małych klasztorów z cennymi freskami z XV-XVII wieku i ikonami. W klasztorze tym ukrywał się przed Turkami Wasił Lewski.
Zachęcamy do wycieczek w okolice Sofii, np. do „wypadu" nad zalew —14 km w kierunku płd. - wschodnim od Sofii — do Panczarewa, gdzie znajdują się źródła mineralne (46°C), leczące m.in. choroby reumatyczne, a także kobiece oraz gruźlicę. Nad jeziorem restauracja, kemping, liczne miejsca wypoczynku i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych (wypożyczalnie sprzętu, łodzi, kajaków, żaglówek).
Na zachód od Sofii (17 km), na malowniczych stokach gór Lulin, leży wśród lasów bukowych, parków, na wys. 640 m n.p.m. słynne uzdrowisko BANKJA. Wspaniałe, czyste powietrze, pełno kwiatów, mikroklimat. Liczne sanatoria, domy wypoczynkowe, domy uzdrowiskowe, basen pływacki z wodą mineralną, boiska sportowe, aleje spacerowe. Zachowane ślady starej twierdzy, nekropole, wodociągi z czasów Traków, Rzymian i okresu średniowiecza. Źródła o temperaturze ok. 36,5°C, znane już przed wiekami, zawierają m.in. węglany, magnez, jod, azot. Kurację przeprowadzać można przez cały rok.

Tagi: wczasy odchudzające, tanie wczasy nad morzem, Wczasy Chorwacja