Z Sofii do Burgas przez dolinę róż cz. 2

Brzegiem Topołnicy wracamy do trasy głównej w pobliżu wylotu najdłuższego tunelu kolejowego w Bułgarii. Droga biegnie dalej przez przełęcz Koznica do miasteczka Klisura. Dalej na wschód rozciąga się między grzbietami Starej Płaniny i Srednej Gary kotlina nazywana Doliną Róż. Zielonkawe dachy, białe ściany domów wtapiają się w tło gór. Stąd można powędrować w góry turystycznymi szlakami. Za Klisurą różana dolina nosi nazwę Kotliny Karłowskiej. Trasa wiedzie przez malowniczą wieś Rozino, otuloną zielenią i polarni róż. Szlak na północ do miasta Trajan (26 tys. mieszkańców) wiedzie licznymi serpentynami przez Starą Płaninę, przełęczą Trojanski prochod. Czynne jest tu muzeum sztuki z cennymi eksponatami (wyroby ze srebra, złota, hafty, stroje ludowe, przedmioty użytkowe). W 1835 r. założono tu świecką szkołę.
10 km na południowy wschód od miasta nad rzeką Czerni Osym leży słynny Trojanski monaster z końca XVI w., drugi co do wielkości w Bułgarii, podobny do monasteru Rilskiego. W klasztorze freski Zacharija Zografa (1810-1835), jednego z twórców świeckiego, realistycznego malarstwa bułgarskiego. Znaczna część mnichów działała pod koniec XIX wieku w miejscowym komitecie rewolucyjnym z siedzibą w klasztorze. Ukrywał się w nim Wasił Lewski.
Wracamy na południe, na malowniczy główny szlak. Z Kyrnare 12 km do SOPOT (ok. 9,5 tys. mieszkańców), do rodzinnego miasta znanego poety-rewolucjonisty Iwana Wazowa. Położone u stóp gór, z krętymi brukowanymi uliczkami, podwórzami z pergolami, figowcami. Znane jest z produkowanych tu barwnych dywanów i kilimów. W domu rodzinnym poety małe muzeum.
5 km dalej na wschód KARŁOWO (25 tys. mieszkańców). Tutaj urodził się Wasił Lewski, wybitny działacz ruchu rewolucyjnego. Znane wino — „Karfowski Misket" — o bursztynowym kolorze. Karłowo zaprasza na „Święto róż" (początek czerwca).
KAŁOFER (6,5 tys. mieszkańców), miejsce urodzin sławnego poety‑rewolucjonisty — Christo Botewa (1848-76). W mieście jego dom‑muzeum. Znane warsztaty tkackie, koronkarstwo, wyroby ze skóry, ceramika itp. Ok. 20 km na północ w linii prostej najwyższy szczyt Starej Płaniny — Botew (2376 m n.p.m.). Okolice Kałoferu zajmują plantacje arachidów, kasztanów jadalnych, lawendy, mięty i innych ziół leczniczych.
W odległości ok. 20 km od Kałoferuza wsią Gabarewo droga skręca na pn.-wsch. do wsi SZIPKA, położonej u podnóża szczytu Stoletow (1326 m n.p.m.). Na tle zieleni lasu przyciągają wzrok złote kopuły cerkwi, zbudowanej w 1902 r. z darów społeczeństwa, które uczciło w ten sposób poległych obrońców przełęczy Szipczenskiej. Zginęli oni w 1877 r. w walce z sześciokrotnie liczniejszą armią Paszy Sulejmana. W cerkwi cenna ikona z XIV-XV wieku. W podziemiach grobowce, w których spoczywają prochy żołnierzy rosyjskich i bułgarskich ochotników (opyłczeńców) wojny 1877/8. Na mogiłach zawsze leżą świeże kwiaty.

Tagi: wakacje w Bułgarii, tanie wakacje w górach, hotel nad morzem basen

Pozostałe artykuły:

Nasi Partnerzy

Galeria