Z Sofii do Burgas przez dolinę róż cz. 3

Na marmurowych płytach, na ścianach cerkwi, wypisane są nazwiska 18 941 poległych, wśród nich także Polacy. W dzwonnicy 17 dzwonów odlanych z dział pozostałych na pobojowisku. Oznajmiały one wybuch powstania w 1923 roku oraz zwycięstwo w dniu 9 września 1944 r.
Na szczycie Stoletow wznosi się pomnik (34 m wys.), obok różne działa, mniejsze pomniki, krzyże. Tysiące turystów przyjeżdża tu malowniczą trasą (liczne serpentyny, widoki na okoliczne góry), by złożyć hołd poległym. W pobliżu restauracja, hotel i schronisko.
Kilkanaście km na wschód szczyt Buzłudża (1441 m n.p.m.). Zbudowano na nim trzy pomniki: 4-metrową statuę Chadżi Dimitra — dowódcy powstańców, poległego w 1868 r. w walce z Turkami; płaskorzeźbę symbolizującą 7 postaci — założycieli Bułgarskiej Partii Socjaldemokratycznej (2.VIII.1891 r.); trzeci — dla uczczenia partyzantów poległych w walce z faszyzmem. W pobliżu schronisko. Tereny Szipki i Buzłudży są obecnie parkiem-Muzeum Pamięci Narodowej.
Ze wsi Szipka 12 km szosą w kierunku południowym do miasta KAZANŁYK (55 tys. mieszkańców). Powstało ono za czasów panowania Turków. Miejscowe muzeum — Dom Kultury „Iskra" prezentuje 30 tys. eksponatów, począwszy od epoki kamiennej i brązu. W domu tym znajduje się także galeria i duża biblioteka.
W mieście piękne parki, olbrzymie rosarium, Instytut Naukowy Roślin i zakłady destylujące olejki eteryczne.
Rozwinął się przemysł tekstylny, budowy maszyn, obróbki metali, przemysł spożywczy, fabryka instrumentów muzycznych, naczyń emaliowanych, bardzo poszukiwanych kilimów. Istnieje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.
Między Kazanłykiem a uzdrowiskiem Paweł Banja zapora i wielki zbiornik im. G Dimitrowa na rzece Tundża. Przy budowie zapory znaleziono ruiny trackiego i rzymskiego miasta Seutopolis.
Na skraju Kazanłyku słynny grobowiec nieznanego wodza trackiego z IV-III w. p.n.e. odkryty w 1944 r. Grobowiec znajdował się w ziemnym kopcu. Został zabezpieczony budynkiem z klimatyzacją dla zachowania cennych malowideł ściennych obrazujących życie Traków. Obok grobowca wybudowano jego wierną kopię i udostępniono zwiedzającym.
W pobliżu dwa kempingi, motel. Kilka km za miastem kończy się pachnąca Dolina Róż.
8 km na wschód od Kazanłyku odgałęzia się w prawo droga do Starej Zagory (25 km). Trasa główna (71 km) prowadzi do Sliwen i Wiedzie doliną pomiędzy Sredną Garą i Bałkanem Środkowym (Starą Płaniną). Koło miasta Gurkowo zbiornik wodny Źrebczewo na rzece Tundża.

Pozostałe artykuły:

Nasi Partnerzy

Galeria